Děti přichází na svět s nezralým mozkem. Přítomna je sice již většina neuronů (nervových buněk), ale ještě se musí vyvíjet spojení mezi neurony a mozkovými centry. Proto je dítě vybaveno primárními reflexy. Tyto reflexy jim nejen pomáhají přežít první měsíce života ale i vyvolávají pohyby pokaždé, když dítě zareaguje na vnější stimuly.
Tyto opakované pohyby pomáhají posilovat nervová spojení mezi tělem a mozkem, posílí vývoj rovnováhy, koordinace pohybu, zraku, sluchu, řeči, schopnosti učení a komunikace.
Uzráním vyšších úrovní mozku primární reflexy vyhasínají, převážně v období mezi 6. až 12. měsícem života. Pokud ale přetrvávají, mohou být kontraproduktivní pro optimální neurologický vývoj. Děti pak mohou mít problémy s motorikou (hrubou a jemnou), koordinací pohybu, mluvením a soustředěním. V školním věku se pak mohou vyvíjet symptomy různých dys-poruch (dyslexie, dysgrafie, dyspraxie…), nebo rysy autismu.
O tom jak můžeme pomoci dětem s těmito poruchami si budeme povídat v rozhovoru s Marjou Volemanovou.